ჯანსაღი ცხოვრების წესი
1
|
გაკვეთილის თემა
|
რა არის ჯანსაღი და
არაჯანსაღი ცხოვრების წესი – ფიზიკური და სულიერი სიჯანსაღე
|
2
|
სწავლების
საფეხური
საგანი
|
X კლასი
ისტ – მარინა ლომიძე
ქიმია – მარინა ლომიძე
ბიოლოგია – მარინა ლომიძე
|
მოსწავლეთა
პროფილი
|
27 მოსწავლე
ჩვეულებრივი
|
|
3
|
გაკვეთილის
მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეებმა
ჩვენს
მიერ
შეძენილი
ცოდნის
საფუძველზე
დაინახონ
მავნე
–ჩვევები,
,უარყობითი
მხარე,
ისწავლონ
ცხოვრების
ჯანსაღი
წესით
ცხოვრება,
განუვითარდეთ
კარგის
და ცუდის დახარისხების უნარი,ცოდნის საფუძველზე ნათდლად დაინახონ, დროს და საშუალებას რომელსაც უთმობდნენ
მავნე
ჩვევების
გამოყენებას
დაუთმონ, დაიტვირთონ სპორტული ცხოვრებით.
|
4
|
გაკვეთილის
მიზნები
და
შედეგი
|
მოსწავლეებს
უვითარებს;
1.ჯამრთელობაზე
ზრუნვის უნარს2.,აქტიურად ცხოვრების უნარს,3.ჯანსაღი საკვების მოხმარებას4.კრიტიკულ აზროვნებას5.ანალიტიკური
აზროვნების
უნარს
6.თვითშეფასების
და
თანატოლთა
შეფასების
უნარს.
|
5
|
წინასწარი
ცოდნა
|
არსებული
ცოდნა
–არ
იციან
სათანადო
მავნე
თვისებები
,აქვთ
ასაკობრივი
გატაცება
მიბაძვა,ხდებიან
დამოკიდებულნი
ამ
პრეპარატების
მიმართ
და
არ
იციან
რომ
მავნე
ჩვევები
ჯამრთელობას
არყევს.
|
6
|
შეფასების
საგანი
და
პროცედურები
|
შეფასდებიან
აქტივობებით–1.ვიცი
მინდა
გავიგო უნდა ვიცოდე.2.ჯგუფური მუშაობით3დისკუსია ჯგუფებში–პრობლემაზე ორიენტირებული სწავლებით
საკუთარი
აზრის
გამოთქმის
საშუალებით,სწორი
შეხედულებით,მსჯელობით.
შეფასებას
ვაძლევთ
სქემებით
რომლის
კრიტერიუმები
ნათელი
იქნება
ბავშვებისთვის
რის
საშუალებითაც
ჩამოუყალიბდებათ
სწორი
შეხედულებები
შეფასების
სქემა
|
7
|
სასწავლო
მასალა
და
ტექნიკური
რესურსები
|
დაფა,ცარცი,თაბახის
ფურცლები,მარკერები,წიგნები,დამატებიტი
ლიტერატურა
ტექნიკური:,კომპიუტერი
პრინტერი
, პროექტორი
,
|
8
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
მისალმება
და
კლასის
ორგანიზება–5წთ
1.აქტივობა:ვიცი მინდა გავიგო უნდა ვიცოდე–5წთ
1. როგორ ცხოვრობენ ჯამრთელი
ადამიანები?
2.შეიძლება იცხოვრონ ადამიანებმა ჯამრთელად?რომლებიც
იხმარენ
თამბაქოს,ალკოჰოლს,ნარკოტიკს.
3.რა იცით თითოეულის წარმოშობის,მავნებლობის და სიკეთის
შესახებ?
4.რისთვის და როგორ გამოიყენებოდა თავდაპირველად თითოეული
კულტურა?
2.აქტივობა:ჯგუფური სამუშაო10წთ
ვყოფ
ბავშვებს
5–6კაციან
ჯგუფათ.თითოეულ
ჯგუფში
დააფიქსირებენ
მათ
დადებით
და
უარყოფით
თვისებებს
.გამოსახავენ
თაბახის
ფურცელზე
ვენის
დიაგრამის
საშუალებით
3.აქტივობა:ჯგუფური დისკუსია–15
წთ
პრობლემაზე
ორიენტირებული
სწავლება
წინასწარ
მომზადებული
კითხვებით,ელექტრონული–კომპიუტერის
და
პრორექტორის-სურათების
დახმარებით
ვვმართავთ
დისკუსიას.
ბაშვები
გამოთქვავენ
ჯგუფში
შეჯერებულ
შეხედულებებს
გამოთქვავენ
ამ
კულტირების
დადებით
თვისებებს
აფიქსირებენ
მათ
მავნებლობას
საუბრობენ
საქ.ტრადიციებზე
როგორც
ღვინის
კულტურულ
ქვეყანა
ნარკოტიკის
წარმოშობაზე რომლის გამოყენება შეიძლება მედიცინაში
და
არაჯანსაღი
ცხოვრების
წესზე
4.აქტივობა:პრეზენტაცია
|
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმი
|
4-5
სუსტი
|
6-7
საშუალოზე
დაბალი
|
7-8
საშუალო
|
9-10
მაღალი
|
დასმულ შეკითხვებზე
პასუხის
გაცემა
ნათლად
და
ლოგიკურად
სათქმელის
დასაბუთება
|
უჭირს
დასმულ
შეკითხვებზე
პასუხების
გაცემა
გადმოცემა
|
ნათლად
დალოგიკურად
ვერ
გადმოსცემსპასუხები
ბუნდოვანია
|
სწორად
პასუხობს
მაგრამ
აკლია
არგუმენტირება
|
პასუხობს
თანმიმდევრულად
ლოგიკურად
გადმოსცემს
არგუმენტირებულად
ასაბუთებს
|
ჯგუფურ მუშაობაში მონაწილეობა
|
ვერ
ერთვება
ჯგუფურ
მუშაობაში
|
ცდილობს
მონაწილეობა
მიიღოს, მაგრამ აზრს ვერ უყრის თავს
|
მონაწილეობას
იღებს
მაგრამ
აკლია
დამაჯერებლობა
|
მონაწილეობს აქტიურად ჩართულია პატივს სცემს სხვის აზრს
|
დისკუსიაში მონაწილეობა
|
ვერ
აყალიბებს
დისკუსიაში
აზრს
|
ცდილობს
მონაწილეობას
მაგრამ
უჭირს
ჩამოყალიბება
|
მონაწილეობს
მაგრამ
დამაჯერებლობა
აკლია
|
მონაწილეობს
მყარი
არგუმენტირებით
იცავს
საკუთარ
აზრს აყალიბებს თავის აზრს
|
პრეზენტაცია
|
არ
აქვს
ლოგიკა
არ
გამოსდის
პრეზენტაცია
|
შეძლებისგვარად
აყალიბებს
,ცდილობს
აუდიტორია
დააინტერესოს
|
საინტერესოდ მუშაობს
მაგრამ
არ
აქვს
დამაჯერებელი
არგუმენტები
|
საუბრობს
დამაჯერებლად
და
ლოგიკურად, ფლობს
კომუნიკაციას
შესანიშნავი
უნარი
აქვს
პრეზენტაციის
|
რა არის ჯანსაღი და არაჯანსაღი ცხოვრების წესი -
ფიზიკური და სულიერი სიჯანსაღე;
ჯანმრთელობა შეუფასებელი სიმდიდრე და ადამიანის სიცოცხლის ხარისხის უმნიშვნელოვანესი განმსაზღვრელი ფაქტორია.
ჯანდაცვის
მსოფლიო
ორგანიზაციის
განმარტებით,
ჯანმრთელობა
– ეს
არის
ფიზიკური,
სულიერი
და
სოციალური
კეთილდღეობის
მდგომარეობა,
და
არა
მარტო
დაავადებისა
და
ფიზიკური
დეფექტების
არ
არსებობა.
მოსახლეობის
ჯანმრთელობა
უმნიშვნელოვანესი
ეროვნული
ღირებულებაა.
იგი
საზოგადოების
განვითარების
ძირითადი
პირობა
და
ამავე
დროს
– მისი
ზემოქმედების
საბოლოო
შედეგია.
მისი
შენარჩუნება
და
განვითარება
ქვეყნისათვის
ერთ
– ერთ
უპირველეს
ამოცანას
წარმოადგენს.
თამბაქოს მავნებლობაზე დღეს უკვე აღარავინ დავობს. ნებისმიერი მწეველი დაგეთანხმებათ, რომ თამბაქო
მავნებელია,
მაგრამ
რას
ქნას
– წევა
სიყმაწვილეში
დაიწყო,
როცა
არც
ჭკუა
მოეკითხებოდა
და
არც
მომავალზე
ფიქრობდა,
დღეს
კი
თამბაქოს
მის
ცხოვრებაში
ისე
მყარად
აქვს
მოკიდებული
ფეხი,
ისეთი
მტკიცე
ჯაჭვით
დაუბორკავს,
რომ
გაწყვეტა
შეუძლებელია.
ანდა
რა
აზრი
აქვს
– ორგანიზმი
ხომ
ერთხელ
და
სამუდამოდ
დაბინძურებულია
შხამით,
ჯანმრთელობას
ხომ
ვეღარაფერი
დაუბრუნებს.
ყველაფერი
არაჯანსაღი,
სიგარეტი,
ნარკოტიკი
და
სხვა
საშინელებები
ძალიან
შორს
დგანან
ერთი
მთავარი
რამისგან,
ყოველი
ჯანსაღი
ნაბიჯის
საყრდენისგან,
შინაგანი,
სულიერი
ძალისგან.
ეს
არის
რწმენა,
დიახ,
რწმენა
ყოვლისშემძლე
ღვთისა,
სამყაროს
შემოქმედისა.
ის
უფრო
მეტია
ვიდრე
ჯანსაღი
ცხოვრება,
უფრო
მეტი
ვიდრე
არსებობა
– ის
არის
გზა
სიცოცხლისკენ.
სადაც
რწმენა
ნაკლებია
იქ
ბოროტება
ხშირად
იმარჯვებს
და
ჩნდება
ძალიან
ბევრი
საშუალება
ყოველივე
არაჯანსაღისა.
ჩვენი გამარჯვებები და დამარცხებები ნაწილობრივ დამოკიდებულია
იმაზე,
თუ
როგორ
ვუმკლავდებოდით
სტრესსა
და
იმედგაცრუებებს
თინეიჯერულ
ასაკში.
საინტერესოა,
რა
აძლევს
ადამიანთა
ნაწილს
ძალასა
და
ენერგიას
უმტკივნეულოდ
გადალახოს
ცხოვრებისეული
პრობლემები,
მაშინ
როდესაც
უმრავლესობა
უმნიშვნელო
წინააღმდეგობასაც
კი
უდიდეს
ბარიკადად
აღიქვამს
და
პრობლემათა
ხლართებში
ვერანაირ
პერსპექტივას
ვერ
ხედავს.
რატომ
არსებობენ
წარმატებულნი
და
წარუმატებელნი?
აღმოჩნდა,
რომ
ჩვენი
გამარჯვებები
და
დამარცხებები
ნაწილობრივ
დამოკიდებულია
იმაზე,
თუ
როგორ
ვუმკლავდებოდით
სტრესსა
და
იმედგაცრუებებს
თინეიჯერულ
ასაკში.
დღეს ჩვენ დიდი პრობლემების წინაშე ვდავართ , სწორედ
ამიტომ თითოეულ ჩვენთაგანს შეგვიძია შევარსულოთ დიდი როლი ჯანსაღი ცხოვრების დანერგვაში!
ვიბრძოლოთ სიცოცხლისთვის და მომავალს დავუტოვოთ ჯანსაღი თაობა.
დღეს ჩვენი ერთად დგომა გვმართებს , დღეს ჩვენს სიცოცხლეზე ვსაუბრობთ .
ჩვენი დიდი
სურვილია ახალგაზრდების ჩართვა ამ საქმეში და შედარებით მაშტაბური გახდეს სურვილი გადარჩენისთვის
!
ჩვენ მხოლოდ პრობლემებზე საუბარი არ გვარგებს ამ პრობლემების
გადაჭრის გზებიც უნდა ვეძიოთ ერთად ! ჩვენ თქვენი თანადგომა გვჭირდება !
P.S - ჩვენ გვაქვს იდეა ჩამოვაყალიბოთ მობილური ჯგუფი რომელიც უფრო მეტად გააზრებინებს ახალგაზრდებს დღევანდელი
პრობლემის არსს .
1. მოვაწყოთ დებატები ჯანსაღი ცხოვრების შესახებ.
2. მოვაწყოთ ღონისძიებები მოზარედებთან და ასევე სკოლანდელი ასაკის ბავშებთან !
3. ქალაქებში გამოვაკრათ ე.წ საინფორმაციო ფლაერები
4. მოვაწყოთ შეხვედრები და მაგალითი მივცეთ იმ ადამიანებს რომლებიც უკვე დაიტანჯნენ
იმის გამო რომ ეწეოდნენ არაჯანსაღ ცხოვრებას !
5. დავდგათ სპექტაკლები ზემოთ აღნიშნულ პრობლემასთან
დაკავშირებით !
კვლევებს კვლავ ვაწარმოებთ და ეს კვლევები აისახება
ჩვენს პრეზენტაციაში და აგრეთვე ვიდეო ,ფოტო მასალაში .
გმადლობთ ყურადღებისთვის !
იმედი გვაქვს თქვენი თანადგომის .
ქ. ბორჯომის #3 საჯარო სკოლის 10 კლასის მოსწავლეები
სალომე სილაძე, შოთა გოგოლაძე,
ილია სიხაშვილი, სალომე ჩადუნელი
თემის ხელმძღვანელი: მარინა ლომიძე
საკონტაქტო ტელეფონი : 598 37 84
73 ან 598 22 22 15
Комментариев нет:
Отправить комментарий